środa, 26 listopada 2014

Czary uroczystości Bożego Narodzenia


Obrzędy Bożego Narodzenia to jedne z porywających dni w roku. Polacy, maluszki i dorośli, czekają na nie z dużą uciechą. Ten termin poprzedza wiele przygotowań i produkcji domowych, aby ten bardzo dobry dzionek był cudownym. Ubieranie drzewka, robienie smakołyków i innych frykasów to już ceremoniał. Niektórzy ozdoby zostawiają na koniec. W Wigilię wszyscy są szalenie przejęci przygotowaniami do łącznego jadła, zwłaszcza maluchy, które wyczekują pierwszej gwiazdki i Świętego Mikołaja. Opisana wspólna posiłek wieczorny, pochodząca sprzed XVII wieku, to szczegół każdego Bożego Narodzenia. Cała rodzina świętuje łącznie, by upajać się wspólnie przesiedzianym. O czym trzeba pamiętać, w czasie Wigilii?

Jakie obyczaje związane są ze świętami Bożego Narodzenia.


Należy pamiętać, że w 24 grudnia obowiązuje dokładny post. Kiedy na niebie świta pierwsza gwiazdka, symbolizującą gwiazdę betlejemską, która kierowała Trzech Króli do jezusowej stajenki, wszyscy przysiądą do pożywienia. Nie należy zapomnieć o wbiciu sianka pod obrus. Najpierw wypada po staremu podzielić się z innymi opłatkiem i złożyć sobie dobre życzenia. W następnej kolejności wypada skosztować każdego z przygotowanych dań. Przeważnie są to: zupa grzybowa, rybna lub barszcz. Nie może zabraknąć ryby w różnych opcjach od smażonej, po śledzie. Nieraz pojawiają się suszone owoce, kompot, groch i mak, który według zwyczajów ma przynieść dostatek. Ilość i rodzaj posiłków różni się od pasa Polski. W wigilijny dzień nie można zapomnieć o naszykowaniu pustego nakrycia dla zaskakującego przybysza lub w niektórych zabobonach, wędrujących duchów. Po jedzeniu rodzina śpiewa razem piosenki świąteczne i rozpakowuje podarunki, wyszperane pod choinką. Jest ono przenośnią życia.
Jak święta wyglądają w innych państwach?


Istnieje multum rytuałów, dotyczących Wigilii. W niektórych krajach jest to niezwykły dzień, związany z urokami. Norwegowie zawierzają, że w czasie przygotowań do świąt, czarownice kradną miotły. W następstwie tego gospodynie głęboko je sprzątają. W Grecji mikre skrzaty wrzeszczą i bałaganią w nocy. W Rosji nie ma przerażających wiedź, ale w toku wieczerzy najstarszy z rodu powinien ponieść na łyżkę maleńko kutii i cisnąć nią o sufit. W Czechach, równie jak w Polsce w andrzejkowy wieczór, poszczególne panny idą na dwór i rzucają za siebie but, jeśli ułoży się noskiem w stronę drzwi to znak, że wyjdzie ona niedługo za mąż. Ciekawe jest, że w porównaniu do krajów skandynawskich, we Włoszech podarunki rozdaje baba jaga Befana.

Powinno się pamiętać, że Wigilia to dzień nie upominków, ale i refleksji. W tym zupełnym zgiełku nie wolno zapomnieć o czułości i weselić się czasem spędzonym razem. Obecnie podejście do obyczajów ulega zmianie i moc osób decyduje zbuntować się wobec obyczajów. Na znak tego spędzają święta w ciepłych krajach. Nie istotne, gdzie spędzamy uroczystości, ważna jest zaduma.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz