środa, 14 stycznia 2015

Łódzkie perełki (nie wyłącznie) dla odwiedzających

Łódź jest miastem w środku Polski. Mnóstwo ludzi łączy to miasto ledwie z biedą albo szemranymi uboczami. Aczkolwiek aktualnie jest to świetne położenie na weekendowy wypad. I to głównie dla owych, którzy nie znaleźli się wcześniej w tym rejonie.

 Księży Młyn

 Przepiękna okolica Księżego Młyna była niegdyś zwana samowystarczalnym miastem w mieście. Znajdowały się tam zespoły fabryczne Spółki Scheiblera i później Grohmana. Tymczasem w owej okolicy znajdują się również dawne osiedla robotnicze niby w Liverpoolu, jakie miały w okolicy oddzielne szkoły bądź sklepy. A nawet straż pożarną. Do tego te budynki ceglane są otoczone wyjątkowymi pałacami właścicieli fabryk, które cechują się o sporo znaczniejszym splendorem.

 Łódzka kinematografia

 Nazwa Hollyłódź jest znana jakiemukolwiek fanowi kina. Legendarna wyższa szkoła filmowa oraz Wytwórnia Filmów Fabularnych dokonały, że w Łodzi możemy odkryć ogrom filmowych kadrów. Można zarówno przespacerować śladami Vabanku ale też w odnajdywaniu plenerów z najnowszych filmów jak np. Mój Rower. Dodatkowo kinematograficzną przechadzkę zdołamy zakończyć wizytą w Muzeum Kinematografii, które mieści się w przepięknym Zespole pałacowym Karola Scheiblera.

 Ulica Piotrkowska

  Najpopularniejsza atrakcja w Łodzi, która w każdy weekend tryska życiem. Każdy odkryje tutaj coś dla siebie, zarówno entuzjaści przytulnych herbaciarni ale też hobbyści dyskotek. A po zeszłym renowacji można coraz porządniej podziwiać piękne kamieniczki w których notorycznie ukryte są ciekawostki takie jak Pasaż Róży czy żydowskie kuczki.

 Łódź pełna podziemnych tajemnic

 Każdy kto widział film dramat z czasów II Wojny Światowej „W ciemności” winien wybrać się do Muzeum Kanału Dętka. Szukając ochłody warto odwiedzić nieczynny zbiornik na wodę znanych kanałów wybudowanych przez Wilhelma Lindleya. Ciągnące się korytarze z cegły kiedyś pełniły funkcję destylującą dla płynącej kanałami rzeki Łódki. Dostrzeżenie owego nietuzinkowego miejsca, to punkt obowiązkowy w ciągu wycieczek po Łodzi.  

Muzeum Włókiennictwa w Białej Fabryce

 Poszukując łódzkich pierwszych fabryk nie można ominąć Białą Fabrykę Ludwika Geyera znajdującej się przy Piotrkowskiej 282. Dziś jest w niej Muzeum Włókiennictwa lecz dawno temu była ona wypełniona maszynami. Jej wygląd nie przeobraził się, a bielone wapnem elewacje nawet dziś odróżniają ją od innych łódzkich fabryk. Można tam zobaczyć ów kluczowy dla tego regionu dział gospodarki. Te kilka atrakcji w mieście Łodzi to wyłącznie zalążek poznawania tego regionu. Miasto ma dużo zajmujących atrakcji, choćby takowych jak Manufaktura, tereny Litzmannstadt getto, Elektrownia Karola Scheiblera bądź Muzeum Animacji SE-MA-FOR. Koloryt Łodzi najodpowiedniej poznawać w środowisku mieszkańców miasta, którzy z łatwością przedstawią najciekawsze perełki w tym mieście.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz